Apie mus

Telšių rajono savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“ įkurtas 2005 m. lapkričio mėnesį. Subūrė kolektyvą ir jam eilę metų vadovauja Diana Bomblauskienė. Šiuo metu kolektyve muzikuoja apie 15 žmonių, trijų kartų atstovai. Smagu, kad ansamblio veikloje dalyvauja keletas šeimų, jaunimas. Labiausiai džiugu, kad visus jungia bendras pomėgis, kad norisi dainuoti labai senas žemaičių dainas, šokti šokius, kuriuos šoko mūsų probočiai po darbų, nuo saulėlydžio iki saulėtekio.
Esame nuoširdūs ir aktyvūs XIX a. žemaičių folkloro propaguotojai. Kai kurie ansamblio nariai jau beveik trisdešimt metų savo laiką mielai leidžia su autentiška daina, šokiu, muzika, kai kurie – su nuostaba ir džiaugsmu atranda folkloro žavesį. O visi mes kartu , be išimties, esame spigiai (išvertus iš žemaičių kalbos, spigis – gyvas, judrus žmogus, mes tikrai tokie…). Tai viena iš ansamblio pavadinimo prasmių . O kita… Spiginas – tai sala Biržulio ežere (Telšių rajonas). Šioje saloje rastas akmens amžiaus kapinynas, kurie taip retai aptinkami visoje Europoje. Ten palaidoti mūsų krašto žmonės, gyvenę beveik prieš 8-9 tūkstančius metų. Galime tik spėlioti kaip žemaičiai vadino šią salą – Spigins, ar Spigėns… Na, o jei, koncerto ar vakaronės metu, mums pavyksta „spiginti“ muzikavimu taip, kaip kartais spigina saulė, ar šaltis žiemą, tai jaučiamės pakylėti ir labai dėkingi klausytojams už supratimą ir įvertinimą.
Koncertai ir vakaronės – ansamblio mylimiausias užsiėmimas ir tikslas. Juk niekaip kitaip žmonės negali išmokti tokių šokių kaip „klecka“, „lelinderis“, „gransvers“, „ubladė“ ir dar daugybę kitų senų autentiškų žemaitiškų šokių… Malonu kartu dainuoti tęstines, ypatingos melizmatikos turinčias žemaitiškas dainas. Labai džiaugiamės aktyviu klausytojų dalyvavimu vakaronėse.
2015m. pakiliai atšventėme ansamblio 10-ties metų sukaktį. Per, dabar jau, vienuolika kolektyvo veiklos metų, dalyvauta įvairiuose folkloro festivaliuose Lietuvoje, Lietuvos dainų šventėse, įvairiose varžytuvėse, šalies miestų ir miestelių šventėse, pristatinėjome žemaičių folklorą Vokietijoje. Eilę metų dalyvavome Lietuvos televizijos laidoje „Duokim garo“. Nuo 2012m., kiekvienais metais, vykstame į tradicinę užgavėnių šventę Rumšiškėse. Ten mūsų žemaičių meistrų pagamintos kaukės skina laurus, laimi geriausių kaukių konkursuose. 2016m. Alytuje, Lietuvos kalbos instituto organizuotose varžytuvėse, tarmių metams pagerbti, tapome nugalėtojais. Ansamblis labai aktyvus Telšių miesto kultūrinio gyvenimo dalyvis. Įvairiomis progomis koncertuojame miesto ir rajono gyventojams, svečiams iš Lietuvos ir užsienio. Labai aktyviai užsiimame edukacine veikla jaunimo tarpe, koncertuojame, pravedame vakarones mokyklose. „Spigėns“ romansų programa skambėjo ne tik Telšiuose ir rajone, bet ir Kelmėje, Raseiniuose, Plungėje, Tauragnuose, Pakražantyje, Kazlų Rūdoje, Šiauliuose ir kitur. Įrašėme romansų CD.
Savo kasdieniu tradicijos puoselėjimu, gerai atlikdami mažus darbus, muzikuodami, norime pasiekti kuo daugiau žmonių sielų. Padaryti jų gyvenimą prasmingesnį, šviesesnį, širdis jautresnes ir imlesnes gėriui, skatinti bendravimą ir gyvenimą su daina, šokiu, muzika. Kaip ansamblis, siekiame augti daugeliu prasmių – plėsti dainų, romansų repertuarą, mokytis naujų senų šokių, groti autentiškais instrumentais, dėvėti autentišką XIXa. pabaigos žemaičių rūbą… Tobulėjimui ribų nėra… Svarbiausia, kad kolektyve yra puikūs žmonės, kurie nori ir moka būti kartu… šoka, dainuoja, groja ir daro tai su ypatinga ugnele, negailėdami savo laiko ir energijos. Didžiulis AČIŪ Jiems už tai! Jie nuostabūs! Mūsų „vizitinė kortelė“ – smagumas, nuoširdumas, paprastumas. Paprasti, bet ne prasti…mylintys ir mylimi 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Telšių kultūros centro folkloro ansamblis